SanRex Corporation DKA60KB80
DKA60KB80
Part No.:
DKA60KB80
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDKA60KB80.pdf
Description:
DIODE MODULE 800V 60A
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
800 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
60A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.35 V @ 180 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
20 mA @ 800 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C