MEAN WELL USA Inc. DKE10A-24
DKE10A-24
Part No.:
DKE10A-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaDKE10A-24.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-24V 10W
  • Related Categories
Package/Case:
5-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
DKE10 (10W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output1:
24V
Voltage-Output2:
-24V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
210mA, 210mA
Power(Watts):
10 W
Voltage-Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, SCP
OperatingTemperature:
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Efficiency:
82%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaDKE10A-24.pdf
1. How to order DKE10A-24 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DKE10A-24 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DKE10A-24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DKE10A-24.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DKE10A-24 pin diagram, DKE10A-24 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DKE10B-24 DKE10C-24 DKE10A-05 DKE10A-15 DKE10A-24
Part Number DKE10B-24 DKE10C-24 DKE10A-05 DKE10A-15 DKE10A-24
Package/Case 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series DKE10 (10W) DKE10 (10W) DKE10 (10W) DKE10 (10W) DKE10 (10W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Output1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage-Output2 -24V -24V -24V -24V -24V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 210mA, 210mA 210mA, 210mA 210mA, 210mA 210mA, 210mA 210mA, 210mA
Power(Watts) 10 W 10 W 10 W 10 W 10 W
Voltage-Isolation 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP
Efficiency 82% 82% 82% 82% 82%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.44 H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)