SanRex Corporation DKR400AB60
DKR400AB60
Part No.:
DKR400AB60
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDKR400AB60.pdf
Description:
DIODE MODULE 600V 400A
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
200A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.4 V @ 400 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
200 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
300 mA @ 600 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C