Microchip Technology DSPIC30F3014-20E/P
DSPIC30F3014-20E/P
Part No.:
DSPIC30F3014-20E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Embedded - Microcontrollers
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
ShinYuaDSPIC30F3014-20E/P.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 40DIP
  • Related Categories
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Series:
dsPIC™ 30F
ProductStatus:
RoHS
CoreProcessor:
20 MIPS
CoreSize:
2K x 8
Speed:
16-Bit
Connectivity:
1K x 8
Peripherals:
Active
NumberofI/O:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ProgramMemorySize:
I²C, SPI, UART/USART
ProgramMemoryType:
Through Hole
EEPROMSize:
30
RAMSize:
dsPIC
Voltage-Supply(Vcc/Vdd):
A/D 13x12b
DataConverters:
Internal
OscillatorType:
24KB (8K x 24)
OperatingTemperature:
FLASH
MountingType:
-40°C ~ 125°C (TA)