United Chemi-Con E36L451CHS562QEE3N
E36L451CHS562QEE3N
Part No.:
E36L451CHS562QEE3N
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaE36L451CHS562QEE3N.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
U36L
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
32mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
21.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
29.96 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Datasheet:
ShinYuaE36L451CHS562QEE3N.pdf
1. How to order E36L451CHS562QEE3N on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the E36L451CHS562QEE3N price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of E36L451CHS562QEE3N?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image E36L451CHS562QEE3U E36L451CHS562QEE3N
Part Number E36L451CHS562QEE3U E36L451CHS562QEE3N
Manufacturer United Chemi-Con United Chemi-Con
Packaging Bulk Bulk
Series U36L U36L
ProductStatus Obsolete Obsolete
Capacitance 5600 µF 5600 µF
Tolerance -10%, +30% -10%, +30%
Voltage-Rated 450 V 450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 32mOhm @ 120Hz 32mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp 10000 Hrs @ 85°C 10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 21.4 A @ 120 Hz 21.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 29.96 A @ 3 kHz 29.96 A @ 3 kHz
Impedance - -
LeadSpacing 1.252 (31.80mm) 1.252 (31.80mm)
Size/Dimension 3.000 Dia (76.20mm) 3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max) 5.625 (142.88mm) 5.625 (142.88mm)