United Chemi-Con E36L451CHS562QEE3U
E36L451CHS562QEE3U
Part No.:
E36L451CHS562QEE3U
Datasheet:
E36L451CHS562QEE3U.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 450V SCREW
Series:
U36L
ProductStatus:
Active
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
32mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
21.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
29.96 A @ 3 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Chassis Mount
Datasheet:
ShinYuaE36L451CHS562QEE3U.pdf
1. How to order E36L451CHS562QEE3U on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the E36L451CHS562QEE3U price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of E36L451CHS562QEE3U?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image E36L451CHS562QEE3U E36L451CHS562QEE3N
Part Number E36L451CHS562QEE3U E36L451CHS562QEE3N
Manufacturer United Chemi-Con United Chemi-Con
Packaging Bulk Bulk
Series U36L U36L
ProductStatus Active Active
Capacitance 5600 µF 5600 µF
Tolerance -10%, +30% -10%, +30%
Voltage-Rated 450 V 450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 32mOhm @ 120Hz 32mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp 10000 Hrs @ 85°C 10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar
Ratings - -
Applications - -
RippleCurrent@LowFrequency 21.4 A @ 120 Hz 21.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 29.96 A @ 3 kHz 29.96 A @ 3 kHz
Impedance - -
LeadSpacing 1.252 (31.80mm) 1.252 (31.80mm)
Size/Dimension 3.000 Dia (76.20mm) 3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max) 5.625 (142.88mm) 5.625 (142.88mm)