Intersil EL8201IS
EL8201IS
Part No.:
EL8201IS
Manufacturer:
Intersil
Category:
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ShinYuaEL8201IS.pdf
Description:
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
  • Related Categories
Package/Case:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Series:
EL8201
ProductStatus:
Obsolete
AmplifierType:
General Purpose
NumberofCircuits:
2
OutputType:
Rail-to-Rail
SlewRate:
200V/µs
GainBandwidthProduct:
100 MHz
-3dbBandwidth:
200 MHz
Current-InputBias:
1.6 µA
Voltage-InputOffset:
800 µV
Current-Supply:
2mA (x2 Channels)
Current-Output/Channel:
65 mA
Voltage-SupplySpan(Min):
3 V
Voltage-SupplySpan(Max):
5 V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
MountingType:
Surface Mount
Category:
Datasheet:
ShinYuaEL8201IS.pdf
1. How to order EL8201IS on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EL8201IS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EL8201IS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EL8201IS.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as EL8201IS pin diagram, EL8201IS datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EL8201IS EL8201ISZ-T13 EL8201ISZ-T7
Part Number EL8201IS EL8201ISZ-T13 EL8201ISZ-T7
Manufacturer Intersil Intersil Intersil
Package/Case 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging Tube Tube Tube
Series EL8201 EL8201 EL8201
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete
AmplifierType General Purpose General Purpose General Purpose
NumberofCircuits 2 2 2
OutputType Rail-to-Rail Rail-to-Rail Rail-to-Rail
SlewRate 200V/µs 200V/µs 200V/µs
GainBandwidthProduct 100 MHz 100 MHz 100 MHz
-3dbBandwidth 200 MHz 200 MHz 200 MHz
Current-InputBias 1.6 µA 1.6 µA 1.6 µA
Voltage-InputOffset 800 µV 800 µV 800 µV
Current-Supply 2mA (x2 Channels) 2mA (x2 Channels) 2mA (x2 Channels)
Current-Output/Channel 65 mA 65 mA 65 mA
Voltage-SupplySpan(Min) 3 V 3 V 3 V
Voltage-SupplySpan(Max) 5 V 5 V 5 V
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)