Panasonic Electronic Components ERJ-P03F1001V
ERJ-P03F1001V
Part No.:
ERJ-P03F1001V
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaERJ-P03F1001V.pdf
Description:
RES SMD 1K OHM 1% 1/5W 0603
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ERJ-P03
ProductStatus:
Active
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.2W, 1/5W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max):
0.022 (0.55mm)
NumberofTerminations:
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaERJ-P03F1001V.pdf
1. How to order ERJ-P03F1001V on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ERJ-P03F1001V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ERJ-P03F1001V?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ERJ-P03F1001V.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ERJ-P03F1001V ERJ-P03F2001V ERJ-P03F33R0V ERJ-P03F4700V ERJ-P03F75R0V
Part Number ERJ-P03F1001V ERJ-P03F2001V ERJ-P03F33R0V ERJ-P03F4700V ERJ-P03F75R0V
Series ERJ-P03 ERJ-P03 ERJ-P03 ERJ-P03 ERJ-P03
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 1 kOhms 1 kOhms 1 kOhms 1 kOhms 1 kOhms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
TemperatureCoefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Size/Dimension 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height-Seated(Max) 0.022 (0.55mm) 0.022 (0.55mm) 0.022 (0.55mm) 0.022 (0.55mm) 0.022 (0.55mm)