ABB Power Electronics Inc. EVW010A0B41-HZ
EVW010A0B41-HZ
Part No.:
EVW010A0B41-HZ
Manufacturer:
ABB Power Electronics Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet:
ShinYuaEVW010A0B41-HZ.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 120W
  • Related Categories
Package/Case:
8-DIP Module, 1/8 Brick
Packaging:
Tray
Series:
EVW010A0B
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
36V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
10A
Power(Watts):
120 W
Voltage-Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
93.5%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.28 L x 0.90 W x 0.31 H (57.9mm x 22.9mm x 7.8mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaEVW010A0B41-HZ.pdf
1. How to order EVW010A0B41-HZ on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EVW010A0B41-HZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EVW010A0B41-HZ?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EVW010A0B41-HZ EVW010A0B41Z EVW010A0B64Z
Part Number EVW010A0B41-HZ EVW010A0B41Z EVW010A0B64Z
Manufacturer ABB Power Electronics Inc. ABB Power Electronics Inc. ABB Power Electronics Inc.
Package/Case 8-DIP Module, 1/8 Brick 8-DIP Module, 1/8 Brick 8-DIP Module, 1/8 Brick
Packaging Tray Tray Tray
Series EVW010A0B EVW010A0B EVW010A0B
ProductStatus Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1
Voltage-Input(Min) 36V 36V 36V
Voltage-Input(Max) 75V 75V 75V
Voltage-Output1 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - -
Voltage-Output3 - - -
Voltage-Output4 - - -
Current-Output(Max) 10A 10A 10A
Power(Watts) 120 W 120 W 120 W
Voltage-Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 93.5% 93.5% 93.5%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.28 L x 0.90 W x 0.31 H (57.9mm x 22.9mm x 7.8mm) 2.28 L x 0.90 W x 0.31 H (57.9mm x 22.9mm x 7.8mm) 2.28 L x 0.90 W x 0.31 H (57.9mm x 22.9mm x 7.8mm)