ABB Power Electronics Inc. EVW010A0B41Z
EVW010A0B41Z
Part No.:
EVW010A0B41Z
Manufacturer:
ABB Power Electronics Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaEVW010A0B41Z.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 120W
  • Related Categories
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Series:
EVW010A0B
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
36V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
10A
Power(Watts):
120 W
Voltage-Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
93.5%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.28 L x 0.90 W x 0.34 H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaEVW010A0B41Z.pdf
1. How to order EVW010A0B41Z on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the EVW010A0B41Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EVW010A0B41Z?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EVW010A0B41Z.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EVW010A0B41-HZ EVW010A0B41Z EVW010A0B64Z
Part Number EVW010A0B41-HZ EVW010A0B41Z EVW010A0B64Z
Manufacturer ABB Power Electronics Inc. ABB Power Electronics Inc. ABB Power Electronics Inc.
Package/Case Module Module Module
Packaging Bulk Bulk Bulk
Series EVW010A0B EVW010A0B EVW010A0B
ProductStatus Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1
Voltage-Input(Min) 36V 36V 36V
Voltage-Input(Max) 75V 75V 75V
Voltage-Output1 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - -
Voltage-Output3 - - -
Voltage-Output4 - - -
Current-Output(Max) 10A 10A 10A
Power(Watts) 120 W 120 W 120 W
Voltage-Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 93.5% 93.5% 93.5%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.28 L x 0.90 W x 0.34 H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm) 2.28 L x 0.90 W x 0.34 H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm) 2.28 L x 0.90 W x 0.34 H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm)