Ohmite F10J5R0E
F10J5R0E
Part No.:
F10J5R0E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
ShinYuaF10J5R0E.pdf
Description:
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 10W
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Flat Oval
Packaging:
Bulk
Series:
Stackohm® 250
ProductStatus:
Active
Resistance:
5 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
10W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±400ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
CoatingHousingType:
Vitreous Enamel Coated
MountingFeature:
Flange Braces, Right Angle
Size/Dimension:
0.750 L x 0.375 W (19.05mm x 9.53mm)
Height-Seated(Max):
0.375 (9.53mm)
LeadStyle:
Solder Lugs
Category:
Chassis Mount Resistors
Datasheet:
ShinYuaF10J5R0E.pdf
1. How to order F10J5R0E on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the F10J5R0E price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F10J5R0E?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F10J5R0E.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as F10J5R0E pin diagram, F10J5R0E datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F30J1R0E F40J500E F55J500E F55J100E F10J5R0E
Part Number F30J1R0E F40J500E F55J500E F55J100E F10J5R0E
Manufacturer Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite Ohmite
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Stackohm® 250 Stackohm® 250 Stackohm® 250 Stackohm® 250 Stackohm® 250
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 5 Ohms 5 Ohms 5 Ohms 5 Ohms 5 Ohms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 10W 10W 10W 10W 10W
Composition Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
TemperatureCoefficient ±400ppm/°C ±400ppm/°C ±400ppm/°C ±400ppm/°C ±400ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 350°C -55°C ~ 350°C -55°C ~ 350°C -55°C ~ 350°C -55°C ~ 350°C
Features - - - - -
Size/Dimension 0.750 L x 0.375 W (19.05mm x 9.53mm) 0.750 L x 0.375 W (19.05mm x 9.53mm) 0.750 L x 0.375 W (19.05mm x 9.53mm) 0.750 L x 0.375 W (19.05mm x 9.53mm) 0.750 L x 0.375 W (19.05mm x 9.53mm)
Height-Seated(Max) 0.375 (9.53mm) 0.375 (9.53mm) 0.375 (9.53mm) 0.375 (9.53mm) 0.375 (9.53mm)