Fairchild Semiconductor FAN5601MP18X
FAN5601MP18X
Part No.:
FAN5601MP18X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
ShinYuaFAN5601MP18X.pdf
Description:
SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Charge Pump
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
2.2V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.8V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
250mA
Frequency-Switching:
2MHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)