OptiFuse FCA-250MA
FCA-250MA
Part No.:
FCA-250MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFCA-250MA.pdf
Description:
CERAMIC - 6.3X32MM, FAST 250MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
FCA
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Ceramic
CurrentRating(Amps):
250 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
MeltingI²t:
ApprovalAgency:
OperatingTemperature:
Color:
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFCA-250MA.pdf
1. How to order FCA-250MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCA-250MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCA-250MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCA-250MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FCA-250MA pin diagram, FCA-250MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCA-2.5A FCA-15A FCA-1A FCA-8A FCA-5A
Part Number FCA-2.5A FCA-15A FCA-1A FCA-8A FCA-5A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FCA FCA FCA FCA FCA
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
CurrentRating(Amps) 250 mA 250 mA 250 mA 250 mA 250 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V