OptiFuse FCA-350MA
FCA-350MA
Part No.:
FCA-350MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFCA-350MA.pdf
Description:
CERAMIC - 6.3X32MM, FAST 350MA
Packaging:
Bulk
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Ceramic
CurrentRating(Amps):
350 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
MeltingI²t:
100A
ApprovalAgency:
0.0122
OperatingTemperature:
KTL
Color:
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFCA-350MA.pdf
1. How to order FCA-350MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCA-350MA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCA-350MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCA-350MA.
7.How to contact us to get technical supports, such as FCA-350MA pin diagram, FCA-350MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCA-2.5A FCA-15A FCA-1A FCA-8A FCA-5A
Part Number FCA-2.5A FCA-15A FCA-1A FCA-8A FCA-5A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FCA FCA FCA FCA FCA
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
CurrentRating(Amps) 350 mA 350 mA 350 mA 350 mA 350 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 100A 100A 100A 100A 100A