OptiFuse FCA-500MA
FCA-500MA
Part No.:
FCA-500MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFCA-500MA.pdf
Description:
CERAMIC - 6.3X32MM, FAST 500MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
FCA
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Ceramic
CurrentRating(Amps):
500 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
MeltingI²t:
100A
ApprovalAgency:
0.0385
OperatingTemperature:
cULus, KTL
Color:
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFCA-500MA.pdf
1. How to order FCA-500MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCA-500MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCA-500MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCA-500MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FCA-500MA pin diagram, FCA-500MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCA-2.5A FCA-15A FCA-1A FCA-8A FCA-5A
Part Number FCA-2.5A FCA-15A FCA-1A FCA-8A FCA-5A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FCA FCA FCA FCA FCA
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
CurrentRating(Amps) 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 100A 100A 100A 100A 100A