OptiFuse FCA-750MA
FCA-750MA
Part No.:
FCA-750MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFCA-750MA.pdf
Description:
CERAMIC - 6.3X32MM, FAST 750MA
Packaging:
Bulk
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Ceramic
CurrentRating(Amps):
750 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
MeltingI²t:
100A
ApprovalAgency:
0.1361
OperatingTemperature:
cULus, KTL
Color:
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFCA-750MA.pdf
1. How to order FCA-750MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCA-750MA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCA-750MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCA-750MA.
7.How to contact us to get technical supports, such as FCA-750MA pin diagram, FCA-750MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCA-2.5A FCA-15A FCA-1A FCA-8A FCA-5A
Part Number FCA-2.5A FCA-15A FCA-1A FCA-8A FCA-5A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FCA FCA FCA FCA FCA
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
CurrentRating(Amps) 750 mA 750 mA 750 mA 750 mA 750 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 100A 100A 100A 100A 100A