OptiFuse FCD-800MA
FCD-800MA
Part No.:
FCD-800MA
Manufacturer:
OptiFuse
Datasheet:
ShinYuaFCD-800MA.pdf
Description:
CERAMIC-5X20MM (IEC), FAST 800MA
Packaging:
Bulk
Series:
FCD
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Ceramic
CurrentRating(Amps):
800 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
250 V
BreakingCapacity@RatedVoltage:
5mm x 20mm
MeltingI²t:
1.5kA AC, 1kA DC
ApprovalAgency:
0.121
OperatingTemperature:
BSI, CCC, CE, cURus, KC, SEMKO, VDE
Color:
-55°C ~ 125°C
Datasheet:
ShinYuaFCD-800MA.pdf
1. How to order FCD-800MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCD-800MA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCD-800MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FCD-800MA.
7.How to contact us to get technical supports, such as FCD-800MA pin diagram, FCD-800MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCD-1A FCD-2A FCD-8A FCD-3.15A FCD-5A
Part Number FCD-1A FCD-2A FCD-8A FCD-3.15A FCD-5A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FCD FCD FCD FCD FCD
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
CurrentRating(Amps) 800 mA 800 mA 800 mA 800 mA 800 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm
MeltingI²t 1.5kA AC, 1kA DC 1.5kA AC, 1kA DC 1.5kA AC, 1kA DC 1.5kA AC, 1kA DC 1.5kA AC, 1kA DC
ApprovalAgency 0.121 0.121 0.121 0.121 0.121
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C