STMicroelectronics FERD20L60CG-TR
FERD20L60CG-TR
Part No.:
FERD20L60CG-TR
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaFERD20L60CG-TR.pdf
Description:
DIODE ARRAY 60V 10A D2PAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
60 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
10A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
575 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
970 µA @ 60 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C (Max)