STMicroelectronics FERD30H60CTS
FERD30H60CTS
Part No.:
FERD30H60CTS
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaFERD30H60CTS.pdf
Description:
DIODE ARRAY 60V 15A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
60 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
15A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
585 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
170 µA @ 60 V
OperatingTemperature-Junction:
175°C (Max)