onsemi FGA30N120FTDTU
FGA30N120FTDTU
Part No.:
FGA30N120FTDTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
ShinYuaFGA30N120FTDTU.pdf
Description:
IGBT 1200V 60A 339W TO3P
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Trench Field Stop
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
60 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
90 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2V @ 15V, 30A
Power-Max:
339 W
SwitchingEnergy:
InputType:
Standard
GateCharge:
208 nC
Td(on/off)@25°C:
TestCondition:
ReverseRecoveryTime(trr):
730 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)