onsemi FGPF10N60UNDF
FGPF10N60UNDF
Part No.:
FGPF10N60UNDF
Manufacturer:
onsemi
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
ShinYuaFGPF10N60UNDF.pdf
Description:
IGBT 600V 20A 42W TO-220F
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
NPT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
20 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
30 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.45V @ 15V, 10A
Power-Max:
42 W
SwitchingEnergy:
150µJ (on), 50µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
37 nC
Td(on/off)@25°C:
8ns/52.2ns
TestCondition:
400V, 10A, 10Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
37.7 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)