OptiFuse FMS-100MA
FMS-100MA
Part No.:
FMS-100MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFMS-100MA.pdf
Description:
THRU HOLE FUSE,FAST ACTING 100MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
FMS
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
100 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
Radial, Can, Vertical
MeltingI²t:
50A
ApprovalAgency:
0.0013
OperatingTemperature:
cULus
Color:
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFMS-100MA.pdf
1. How to order FMS-100MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FMS-100MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FMS-100MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FMS-100MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FMS-100MA pin diagram, FMS-100MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FMS-6.3A FMS-4A FMS-5A FMS-3.15A FMS-2A
Part Number FMS-6.3A FMS-4A FMS-5A FMS-3.15A FMS-2A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FMS FMS FMS FMS FMS
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
CurrentRating(Amps) 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 50A 50A 50A 50A 50A