Infineon Technologies FP150R12KT4BPSA1
FP150R12KT4BPSA1
Part No.:
FP150R12KT4BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFP150R12KT4BPSA1.pdf
Description:
IGBT MODULE 1200V 150A
Packaging:
Tray
Series:
EconoPIM™ 3
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
150 A
Power-Max:
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.1V @ 15V, 150A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
9.35 nF @ 25 V
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Datasheet:
ShinYuaFP150R12KT4BPSA1.pdf
1. How to order FP150R12KT4BPSA1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FP150R12KT4BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FP150R12KT4BPSA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FP75R12KT4B15BOSA1 FP100R12KT4BOSA1 FP150R12KT4BPSA1 FP150R12KT4PBPSA1 FP75R12KT3BOSA1
Part Number FP75R12KT4B15BOSA1 FP100R12KT4BOSA1 FP150R12KT4BPSA1 FP150R12KT4PBPSA1 FP75R12KT3BOSA1
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series EconoPIM™ 3 EconoPIM™ 3 EconoPIM™ 3 EconoPIM™ 3 EconoPIM™ 3
ProductStatus Active Active Active Active Active
IGBTType Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 1200 V 1200 V 1200 V 1200 V 1200 V
Current-Collector(Ic)(Max) 150 A 150 A 150 A 150 A 150 A
Power-Max - - - - -
Vce(on)(Max)@VgeIc 2.1V @ 15V, 150A 2.1V @ 15V, 150A 2.1V @ 15V, 150A 2.1V @ 15V, 150A 2.1V @ 15V, 150A
Current-CollectorCutoff(Max) 1 mA 1 mA 1 mA 1 mA 1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce 9.35 nF @ 25 V 9.35 nF @ 25 V 9.35 nF @ 25 V 9.35 nF @ 25 V 9.35 nF @ 25 V