Infineon Technologies FP35R12W2T4PB11BPSA1
FP35R12W2T4PB11BPSA1
Part No.:
FP35R12W2T4PB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFP35R12W2T4PB11BPSA1.pdf
Description:
IGBT MOD 1200V 70A 20MW
Packaging:
Bulk,Tray
Series:
EasyPIM™ 2B
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
70 A
Power-Max:
20 mW
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.2V @ 15V, 35A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
2 nF @ 25 V
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Datasheet:
1. How to order FP35R12W2T4PB11BPSA1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FP35R12W2T4PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FP35R12W2T4PB11BPSA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FP35R12W2T4PB11BPSA1 FP50R06W2E3B11BOMA1
Part Number FP35R12W2T4PB11BPSA1 FP50R06W2E3B11BOMA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Packaging Bulk,Tray Bulk,Tray
Series EasyPIM™ 2B EasyPIM™ 2B
ProductStatus Active Active
IGBTType Trench Field Stop Trench Field Stop
Configuration Three Phase Inverter Three Phase Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 1200 V 1200 V
Current-Collector(Ic)(Max) 70 A 70 A
Power-Max 20 mW 20 mW
Vce(on)(Max)@VgeIc 2.2V @ 15V, 35A 2.2V @ 15V, 35A
Current-CollectorCutoff(Max) 1 mA 1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce 2 nF @ 25 V 2 nF @ 25 V
Input Three Phase Bridge Rectifier Three Phase Bridge Rectifier
NTCThermistor Yes Yes
OperatingTemperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C