Infineon Technologies FP75R17N3E4B11BPSA1
FP75R17N3E4B11BPSA1
Part No.:
FP75R17N3E4B11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFP75R17N3E4B11BPSA1.pdf
Description:
IGBT MOD 1700V 150A 20MW
Packaging:
Bulk,Tray
Series:
EconoPIM™ 3
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Three Phase Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1700 V
Current-Collector(Ic)(Max):
150 A
Power-Max:
20 mW
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.3V @ 15V, 75A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
6.8 nF @ 25 V
Input:
Three Phase Bridge Rectifier
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C