onsemi FP7G50US60
FP7G50US60
Part No.:
FP7G50US60
Manufacturer:
onsemi
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
EPM7
Datasheet:
ShinYuaFP7G50US60.pdf
Description:
IGBT MODULE 600V 50A 250W EPM7
Packaging:
Tube
Series:
Power-SPM™
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Configuration:
Half Bridge
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
50 A
Power-Max:
250 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.8V @ 15V, 50A
Current-CollectorCutoff(Max):
250 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
2.92 nF @ 30 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Datasheet:
ShinYuaFP7G50US60.pdf
1. How to order FP7G50US60 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FP7G50US60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FP7G50US60?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FP7G50US60.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FP7G50US60 pin diagram, FP7G50US60 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FP7G100US60 FP7G50US60 FP7G75US60
Part Number FP7G100US60 FP7G50US60 FP7G75US60
Manufacturer onsemi onsemi onsemi
Packaging Tube Tube Tube
Series Power-SPM™ Power-SPM™ Power-SPM™
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete
IGBTType - - -
Configuration Half Bridge Half Bridge Half Bridge
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 600 V 600 V 600 V
Current-Collector(Ic)(Max) 50 A 50 A 50 A
Power-Max 250 W 250 W 250 W
Vce(on)(Max)@VgeIc 2.8V @ 15V, 50A 2.8V @ 15V, 50A 2.8V @ 15V, 50A
Current-CollectorCutoff(Max) 250 µA 250 µA 250 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce 2.92 nF @ 30 V 2.92 nF @ 30 V 2.92 nF @ 30 V
Input Standard Standard Standard
NTCThermistor No No No
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)