Infineon Technologies FS50R07U1E4BPSA1
FS50R07U1E4BPSA1
Part No.:
FS50R07U1E4BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFS50R07U1E4BPSA1.pdf
Description:
IGBT MODULE 650V 75A 230W
Packaging:
Tray
Series:
SmartPACK1
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Full Bridge Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
650 V
Current-Collector(Ic)(Max):
75 A
Power-Max:
230 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
1.95V @ 15V, 50A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
95 pF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Datasheet:
ShinYuaFS50R07U1E4BPSA1.pdf
1. How to order FS50R07U1E4BPSA1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FS50R07U1E4BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS50R07U1E4BPSA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FS75R07U1E4BPSA1 FS35R12U1T4BPSA1 FS50R07U1E4BPSA1 FS50R12U1T4BPSA1
Part Number FS75R07U1E4BPSA1 FS35R12U1T4BPSA1 FS50R07U1E4BPSA1 FS50R12U1T4BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies
Packaging Tray Tray Tray Tray
Series SmartPACK1 SmartPACK1 SmartPACK1 SmartPACK1
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
IGBTType Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop
Configuration Full Bridge Inverter Full Bridge Inverter Full Bridge Inverter Full Bridge Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 650 V 650 V 650 V 650 V
Current-Collector(Ic)(Max) 75 A 75 A 75 A 75 A
Power-Max 230 W 230 W 230 W 230 W
Vce(on)(Max)@VgeIc 1.95V @ 15V, 50A 1.95V @ 15V, 50A 1.95V @ 15V, 50A 1.95V @ 15V, 50A
Current-CollectorCutoff(Max) 1 mA 1 mA 1 mA 1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce 95 pF @ 25 V 95 pF @ 25 V 95 pF @ 25 V 95 pF @ 25 V
Input Standard Standard Standard Standard
NTCThermistor Yes Yes Yes Yes
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C