Infineon Technologies FS75R06KE3BPSA1
FS75R06KE3BPSA1
Part No.:
FS75R06KE3BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFS75R06KE3BPSA1.pdf
Description:
LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-311
Packaging:
Tray
Series:
EconoPACK™
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Full Bridge Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
75 A
Power-Max:
250 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
1.9V @ 15V, 75A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
4.6 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Datasheet:
ShinYuaFS75R06KE3BPSA1.pdf
1. How to order FS75R06KE3BPSA1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FS75R06KE3BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FS75R06KE3BPSA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FS150R17KE3G FS75R06KE3BPSA1 FS75R06KE3BOSA1
Part Number FS150R17KE3G FS75R06KE3BPSA1 FS75R06KE3BOSA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies
Packaging Tray Tray Tray
Series EconoPACK™ EconoPACK™ EconoPACK™
ProductStatus Active Active Active
IGBTType Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop
Configuration Full Bridge Inverter Full Bridge Inverter Full Bridge Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 600 V 600 V 600 V
Current-Collector(Ic)(Max) 75 A 75 A 75 A
Power-Max 250 W 250 W 250 W
Vce(on)(Max)@VgeIc 1.9V @ 15V, 75A 1.9V @ 15V, 75A 1.9V @ 15V, 75A
Current-CollectorCutoff(Max) 1 mA 1 mA 1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce 4.6 nF @ 25 V 4.6 nF @ 25 V 4.6 nF @ 25 V
Input Standard Standard Standard
NTCThermistor Yes Yes Yes
OperatingTemperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)