Infineon Technologies FS75R12KE3BPSA1
FS75R12KE3BPSA1
Part No.:
FS75R12KE3BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaFS75R12KE3BPSA1.pdf
Description:
LOW POWER ECONO AG-ECONO2B-311
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Configuration:
Full Bridge Inverter
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
105 A
Power-Max:
350 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.15V @ 15V, 75A
Current-CollectorCutoff(Max):
5 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
5.3 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)