OptiFuse FSD-160MA
FSD-160MA
Part No.:
FSD-160MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFSD-160MA.pdf
Description:
GLASS - 5X20MM (IEC), FAST 160MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
FSD
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps):
160 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
5mm x 20mm
MeltingI²t:
35A
ApprovalAgency:
0.0099
OperatingTemperature:
KC
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFSD-160MA.pdf
1. How to order FSD-160MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FSD-160MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FSD-160MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FSD-160MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FSD-160MA pin diagram, FSD-160MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FSD-6.3A FSD-1.25A FSD-10A FSD-4A FSD-1A
Part Number FSD-6.3A FSD-1.25A FSD-10A FSD-4A FSD-1A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FSD FSD FSD FSD FSD
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
FuseType Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps) 160 mA 160 mA 160 mA 160 mA 160 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm
MeltingI²t 35A 35A 35A 35A 35A
ApprovalAgency 0.0099 0.0099 0.0099 0.0099 0.0099
OperatingTemperature KC KC KC KC KC
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C