OptiFuse FSD-630MA
FSD-630MA
Part No.:
FSD-630MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFSD-630MA.pdf
Description:
GLASS - 5X20MM (IEC), FAST 630MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
FSD
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps):
630 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
5mm x 20mm
MeltingI²t:
35A
ApprovalAgency:
0.5505
OperatingTemperature:
BSI, CCC, CSA, cURus, IMQ, KC, SEMKO, VDE
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFSD-630MA.pdf
1. How to order FSD-630MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FSD-630MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FSD-630MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FSD-630MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FSD-630MA pin diagram, FSD-630MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FSD-6.3A FSD-1.25A FSD-10A FSD-4A FSD-1A
Part Number FSD-6.3A FSD-1.25A FSD-10A FSD-4A FSD-1A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FSD FSD FSD FSD FSD
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
FuseType Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps) 630 mA 630 mA 630 mA 630 mA 630 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm
MeltingI²t 35A 35A 35A 35A 35A
ApprovalAgency 0.5505 0.5505 0.5505 0.5505 0.5505
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C