OptiFuse FSF-250MA
FSF-250MA
Part No.:
FSF-250MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFSF-250MA.pdf
Description:
GLASS FUSE-3.6X10MM, FAST 250MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
FSF
ProductStatus:
Active
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps):
250 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
Cartridge, Non-Standard
MeltingI²t:
50A
ApprovalAgency:
OperatingTemperature:
cULus
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFSF-250MA.pdf
1. How to order FSF-250MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FSF-250MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FSF-250MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FSF-250MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FSF-250MA pin diagram, FSF-250MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FSF-2.5A FSF-5A FSF-3A FSF-3.15A FSF-4A
Part Number FSF-2.5A FSF-5A FSF-3A FSF-3.15A FSF-4A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FSF FSF FSF FSF FSF
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
FuseType Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps) 250 mA 250 mA 250 mA 250 mA 250 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 50A 50A 50A 50A 50A
ApprovalAgency 0.01093 0.01093 0.01093 0.01093 0.01093
OperatingTemperature cULus cULus cULus cULus cULus
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C