GeneSiC Semiconductor FST12020
FST12020
Part No.:
FST12020
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-249AB
Datasheet:
ShinYuaFST12020.pdf
Description:
DIODE MODULE 20V 120A TO249AB
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
20 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
120A (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
650 mV @ 120 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
2 mA @ 20 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C