GeneSiC Semiconductor FST83100SM
FST83100SM
Part No.:
FST83100SM
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
D61-3SM
Datasheet:
ShinYuaFST83100SM.pdf
Description:
DIODE MODULE 100V 80A D61-3SM
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
100 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
80A (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
840 mV @ 80 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
1.5 mA @ 20 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 175°C
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Datasheet:
ShinYuaFST83100SM.pdf
1. How to order FST83100SM on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FST83100SM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FST83100SM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FST83100SM.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FST83100SM pin diagram, FST83100SM datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBR200100CTS MBR40045CTS FST83100M FST83100SM FST8320M
Part Number MBR200100CTS MBR40045CTS FST83100M FST83100SM FST8320M
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series - - - - -
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
DiodeType Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode) 80A (DC) 80A (DC) 80A (DC) 80A (DC) 80A (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If 840 mV @ 80 A 840 mV @ 80 A 840 mV @ 80 A 840 mV @ 80 A 840 mV @ 80 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-ReverseLeakage@Vr 1.5 mA @ 20 V 1.5 mA @ 20 V 1.5 mA @ 20 V 1.5 mA @ 20 V 1.5 mA @ 20 V
OperatingTemperature-Junction -40°C ~ 175°C -40°C ~ 175°C -40°C ~ 175°C -40°C ~ 175°C -40°C ~ 175°C