Eaton - Bussmann Electrical Division FWH-010A6FR
FWH-010A6FR
Part No.:
FWH-010A6FR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFWH-010A6FR.pdf
Description:
FUSE CERAMIC 10A 500VAC 3AB 3AG
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
FWH
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Ceramic
CurrentRating(Amps):
10 A
VoltageRating-AC:
500 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
BreakingCapacity@RatedVoltage:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
MeltingI²t:
50kA
ApprovalAgency:
9.9
OperatingTemperature:
CE, UL
Color:
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFWH-010A6FR.pdf
1. How to order FWH-010A6FR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FWH-010A6FR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FWH-010A6FR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FWH-010A6FR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FWH-016A6FR BK-FWH-010A6FR BK-FWH-015A6FR BK-FWH-016A6FR BK-FWH-020A6FR
Part Number FWH-016A6FR BK-FWH-010A6FR BK-FWH-015A6FR BK-FWH-016A6FR BK-FWH-020A6FR
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FWH FWH FWH FWH FWH
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
CurrentRating(Amps) 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
VoltageRating-AC 500 V 500 V 500 V 500 V 500 V