OptiFuse FXG-400MA
FXG-400MA
Part No.:
FXG-400MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaFXG-400MA.pdf
Description:
THRU HOLE 2.7X7.3MM, FAST 400MA
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
FXG
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
400 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
Axial
MeltingI²t:
30A
ApprovalAgency:
OperatingTemperature:
CSA, cURus
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaFXG-400MA.pdf
1. How to order FXG-400MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FXG-400MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FXG-400MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FXG-400MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FXG-400MA pin diagram, FXG-400MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FXG-10A FXG-3.5A FXG-15A FXG-1A FXG-5A
Part Number FXG-10A FXG-3.5A FXG-15A FXG-1A FXG-5A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
Package/Case
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series FXG FXG FXG FXG FXG
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
CurrentRating(Amps) 400 mA 400 mA 400 mA 400 mA 400 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage Axial Axial Axial Axial Axial
MeltingI²t 30A 30A 30A 30A 30A
ApprovalAgency - - - - -
OperatingTemperature CSA, cURus CSA, cURus CSA, cURus CSA, cURus CSA, cURus
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C