Omron Electronics Inc-EMC Div G2R-1A-E-DC24
G2R-1A-E-DC24
Part No.:
G2R-1A-E-DC24
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
ShinYuaG2R-1A-E-DC24.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V
Packaging:
Tray
Series:
G2R
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
CoilVoltage:
24VDC
ContactForm:
SPST-NO (1 Form A)
ContactRating(Current):
16 A
SwitchingVoltage:
380VAC, 125VDC - Max
CoilCurrent:
21.8 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
PC Pin
SealRating:
Sealed - Flux Protection
CoilInsulation:
MustOperateVoltage:
16.8 VDC
MustReleaseVoltage:
3.6 VDC
OperateTime:
15 ms
ReleaseTime:
5 ms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 70°C
ContactMaterial:
Silver Alloy
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Datasheet:
ShinYuaG2R-1A-E-DC24.pdf
1. How to order G2R-1A-E-DC24 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the G2R-1A-E-DC24 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of G2R-1A-E-DC24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of G2R-1A-E-DC24.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image G2R-1A-DC12 G2R-2A-DC12 G2R-1A-E-DC24 G2R-2-DC24 G2R-14 DC12 BY OMI
Part Number G2R-1A-DC12 G2R-2A-DC12 G2R-1A-E-DC24 G2R-2-DC24 G2R-14 DC12 BY OMI
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series G2R G2R G2R G2R G2R
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
CoilVoltage 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC
ContactRating(Current) 16 A 16 A 16 A 16 A 16 A
SwitchingVoltage 380VAC, 125VDC - Max 380VAC, 125VDC - Max 380VAC, 125VDC - Max 380VAC, 125VDC - Max 380VAC, 125VDC - Max
CoilCurrent 21.8 mA 21.8 mA 21.8 mA 21.8 mA 21.8 mA
CoilType Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - - - -
TerminationStyle PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
CoilInsulation - - - - -
MustOperateVoltage 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC
MustReleaseVoltage 3.6 VDC 3.6 VDC 3.6 VDC 3.6 VDC 3.6 VDC
OperateTime 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
ReleaseTime 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms 5 ms
OperatingTemperature -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C