Vishay General Semiconductor - Diodes Division GL12T-HE3-08
GL12T-HE3-08
Part No.:
GL12T-HE3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaGL12T-HE3-08.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 24VC SOT23
  • Related Categories
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
12V (Max)
Voltage-Breakdown(Min):
13.3V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
24V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
300W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
2.5pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)