Vishay General Semiconductor - Diodes Division GL15T-E3-18
GL15T-E3-18
Part No.:
GL15T-E3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaGL15T-E3-18.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 33VC SOT23
  • Related Categories
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
15V (Max)
Voltage-Breakdown(Min):
16.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
33V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
300W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
2.5pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)