Eaton - Electronics Division GMC-600MA
GMC-600MA
Part No.:
GMC-600MA
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaGMC-600MA.pdf
Description:
UL MEDIUM TIME DELAY 5MM GLASS F
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Series:
GMC
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Holder
FuseType:
Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps):
600 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Medium Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
5mm x 20mm
MeltingI²t:
35A
ApprovalAgency:
0.6
OperatingTemperature:
CCC, CSA, MITI, UL
Color:
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaGMC-600MA.pdf
1. How to order GMC-600MA on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the GMC-600MA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of GMC-600MA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of GMC-600MA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as GMC-600MA pin diagram, GMC-600MA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BK/GMC-5-R BK/GMC-2-R BK/GMC-1-R GMC-2-R BK/GMC-7-R
Part Number BK/GMC-5-R BK/GMC-2-R BK/GMC-1-R GMC-2-R BK/GMC-7-R
Package/Case
Packaging - - - - -
Series GMC GMC GMC GMC GMC
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
MountingType Holder Holder Holder Holder Holder
FuseType Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass Cartridge, Glass
CurrentRating(Amps) 600 mA 600 mA 600 mA 600 mA 600 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC - - - - -
ResponseTime Medium Blow Medium Blow Medium Blow Medium Blow Medium Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm 5mm x 20mm
MeltingI²t 35A 35A 35A 35A 35A