Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT08-HE3-18
GSOT08-HE3-18
Part No.:
GSOT08-HE3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaGSOT08-HE3-18.pdf
Description:
TVS DIODE 8VWM 19.2VC SOT23
  • Related Categories
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
8V (Max)
Voltage-Breakdown(Min):
9V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
19.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
18A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
345W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
160pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)