Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT12C-HG3-08
GSOT12C-HG3-08
Part No.:
GSOT12C-HG3-08
Datasheet:
ShinYuaGSOT12C-HG3-08.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 26VC SOT23
Series:
Automotive, AEC-Q101
UnidirectionalChannels:
2
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
12V (Max)
Voltage-Breakdown(Min):
13.5V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
26V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
12A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
312W
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
115pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)