Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT15C-E3-18
GSOT15C-E3-18
Part No.:
GSOT15C-E3-18
Datasheet:
ShinYuaGSOT15C-E3-18.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23
UnidirectionalChannels:
2
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
15V (Max)
Voltage-Breakdown(Min):
16.5V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
28.8V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
8A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
345W
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
90pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)