Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT24-HG3-08
GSOT24-HG3-08
Part No.:
GSOT24-HG3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaGSOT24-HG3-08.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 47VC SOT23
  • Related Categories
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
24V (Max)
Voltage-Breakdown(Min):
27V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
47V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
235W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
65pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)