Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT36-G3-18
GSOT36-G3-18
Part No.:
GSOT36-G3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaGSOT36-G3-18.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23
  • Related Categories
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
36V (Max)
Voltage-Breakdown(Min):
39V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
71V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
3.5A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
248W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
52pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)