Eaton - Bussmann Electrical Division H60030-3C
H60030-3C
Part No.:
H60030-3C
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
ShinYuaH60030-3C.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Packaging:
Bulk
Series:
H600
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Chassis Mount
FuseSize:
0.813 Dia x 5 L (20.65mm x 127mm)
CurrentRating(Amps):
30 A
ForUseWith/RelatedProducts:
Class H(K), Class R Fuses
FuseType:
Cartridge
FuseholderType:
Block
NumberofCircuits:
3
Voltage:
600V