Eaton - Electronics Division HC2LP-1R0-R
HC2LP-1R0-R
Part No.:
HC2LP-1R0-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaHC2LP-1R0-R.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 33A 1.3 MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
HC2LP
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
33 A
Current-Saturation(Isat):
42.5A
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
1.3mOhm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
InductanceFrequency-Test:
300 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaHC2LP-1R0-R.pdf
1. How to order HC2LP-1R0-R on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the HC2LP-1R0-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HC2LP-1R0-R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HC2LP-1R0-R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HC2LP-6R0-R HC2LP-2R2-R HC2LP-R47-R HC2LP-4R7-R HC2LP-1R0-R
Part Number HC2LP-6R0-R HC2LP-2R2-R HC2LP-R47-R HC2LP-4R7-R HC2LP-1R0-R
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series HC2LP HC2LP HC2LP HC2LP HC2LP
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 1 µH 1 µH 1 µH 1 µH 1 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 33 A 33 A 33 A 33 A 33 A
Current-Saturation(Isat) 42.5A 42.5A 42.5A 42.5A 42.5A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 1.3mOhm Max 1.3mOhm Max 1.3mOhm Max 1.3mOhm Max 1.3mOhm Max
Q@Freq - - - - -
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
InductanceFrequency-Test 300 kHz 300 kHz 300 kHz 300 kHz 300 kHz