Signal Transformer HCTI-150-5.0
HCTI-150-5.0
Part No.:
HCTI-150-5.0
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
ShinYuaHCTI-150-5.0.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 5A 71 MOHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Tray
Series:
HCTI
ProductStatus:
Active
Type:
Toroidal
Material-Core:
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±15%
CurrentRating(Amps):
5 A
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
71mOhm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test:
1 kHz
Features:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaHCTI-150-5.0.pdf
1. How to order HCTI-150-5.0 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the HCTI-150-5.0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HCTI-150-5.0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HCTI-150-5.0.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HCTI-22-16.4 HCTI-27-15.6 HCTI-150-5.0 HCTI-47-10.7 HCTI-220-5.8
Part Number HCTI-22-16.4 HCTI-27-15.6 HCTI-150-5.0 HCTI-47-10.7 HCTI-220-5.8
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series HCTI HCTI HCTI HCTI HCTI
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal
Material-Core - - - - -
Inductance 150 µH 150 µH 150 µH 150 µH 150 µH
Tolerance ±15% ±15% ±15% ±15% ±15%
CurrentRating(Amps) 5 A 5 A 5 A 5 A 5 A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 71mOhm Max 71mOhm Max 71mOhm Max 71mOhm Max 71mOhm Max
Q@Freq - - - - -
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz