Panasonic Electric Works HL1-HTM-AC24V
HL1-HTM-AC24V
Part No.:
HL1-HTM-AC24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
ShinYuaHL1-HTM-AC24V.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V
Packaging:
Bulk
Series:
HL
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Chassis Mount
CoilVoltage:
24VAC
ContactForm:
SPDT (1 Form C)
ContactRating(Current):
15 A
SwitchingVoltage:
125VAC - Nom
CoilCurrent:
50 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
SealRating:
CoilInsulation:
MustOperateVoltage:
19.2 VAC
MustReleaseVoltage:
7.2 VAC
OperateTime:
10 ms
ReleaseTime:
10 ms
OperatingTemperature:
-50°C ~ 70°C