Panasonic Electric Works HL1-HTM-AC48V
HL1-HTM-AC48V
Part No.:
HL1-HTM-AC48V
Datasheet:
ShinYuaHL1-HTM-AC48V.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 48V
MountingType:
Chassis Mount
CoilVoltage:
48VAC
ContactRating(Current):
15 A
SwitchingVoltage:
125VAC - Nom
CoilCurrent:
25 mA
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
MustOperateVoltage:
38.4 VAC
MustReleaseVoltage:
14.4 VAC
OperatingTemperature:
-50°C ~ 70°C